Ludhiana, Punjab
GST No. 03AFPPA8831B1ZV
Call 08047630831 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Size | 8*75 TO 24*300 |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Anchor Length | FULL |
| Color | ZINC COATING |
| Brand | Devansh Steels |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 12 inch |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Anchor Diameter | 6 mm |
| Anchor Length | 150 mm |
| Material | mild steel |
| Material Grade | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Concrete |
| Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Product Type | Wedge Anchor |
| Size (mm) | M10 x 100 mm |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Industrial |
| Standard | ISO |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Bolt Size | M6 |
| Bolt Length | 75 mm |
| Rawl Type | Sleeve Anchor |
| Shape | Hexagon Head |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Coating | Yellow Zinc |
| Drill Hole Size | 8 mm |
| Surface Finishing | Galvanized |
| Head Style | Hex Head |
| Application Area | Brick |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Size | WIDE RANGE |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Bolt Diameter | M12 (12 mm) |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Product Type | Hook / Eye Anchor |
| Size (mm) | M6 x 50 mm |
| Material | METAL |
| Size | up to 1.0 inch |
| Manufacturing Method | Cold-formed |
| Surface Finish | Galvanized |
| Grade | 4.6 |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | IN A BOX |
| Plating | Nickel |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Length | 6.0 inch |
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 6MM TO 16MM |
| Standard | JIS |
| Packaging Type | CARTOON |
| Min Hole Depth | The minimum depth is dependent on the bolt size and the type of material being fastened into |
| Material Grade | 4.6 |
| Head Configuration | 6MM TO 16MM |
| Torque | They don't have a specific torque value associated with them |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Anchor Bolt |
| Shape | Hexagon Head |
| Material | Metal |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 6 MM- 16 MM |
| Surface Finishing | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Anchor Diameter | 6 mm |
| Anchor Length | 75 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 202 |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Thread Length | Full Thread |
| Finish | Bright |
| Application | Food Industry |
| Corrosion Resistance | Very High |
| Brand | Devansh Steels |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 25 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Zinc |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Devansh Steels |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 16 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Size | WIDE RANGE |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | DEV |
| Color | golden |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Pin Type | Knurled Pin |
| Diameter | 6 mm |
| Size | 8 inch |
| Length | 60 mm |
| Material | Iron |
| Finish | Galvanized |
| Quantity Per Pack | IN A BOX |
| Type | PIN TYPE FASTENER |
| Color | GOLDEN |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Nominal Nut Diameter | 5 mm |
| Material | Brass |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Bolt Size | M6 |
| Bolt Length | 60 mm |
| Size | 8 inch |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | DEV |
| Type | PIN TYPE FASTENER |
| Color | golden |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Diameter | 6 mm |
| Fastener Type | DROP IN ANCHOR |
| Material | Mild Steel |
| Size | m6-m16 |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Brand | Devansh Steels |
| Color | Golden |
| Surface Finishing | Finish Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 9.6 mm |
| Length | 25 mm |
| Rust Resistant | Yes |
| Finishing Type | Polished |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Zinc |
| Size | any |
| Color | Golden |
| Brand | Devansh Steels |
| Shape | Round |
| Installation Type | Screw in |
| Usage/Application | Industrial |
| Bolt Type | Eye Bolt |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 4 inch |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Anchor Diameter | 6 mm |
| Material Grade | Mild Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Quantity Per Pack | 500 |
| Color | Silver |
| Drill Hole Diameter | 6 mm |
| Brand | Devansh Steels |
| Thread Type | Fully Threaded |
| Application | Brick |
| Corrosion Resistance | High |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 5 inch |
| Finishing Type | Zinc Coated |
| Packaging Type | Box |
| Anchor Length | 75 mm |
| Diameter | 30 mm |
Additional Information:
View Complete details