Ludhiana, Punjab
GST No. 03AFPPA8831B1ZV
Call 08047630831 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 200 Kg
Product Brochure
| Bolt Type | FULL THREADED BOLT |
| Shape | HEXAGONAL HEAD |
| Usage/Application | Industrial |
| Quantity Per Pack | 50 KG BAG |
| Packaging Type | IN A BAG |
| Threaded | FULL THREADED |
| Weight | 50 KG |
| Color | MS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Size | M6 |
| Grade | 4.6 |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Nut Type | Full Hex Nut |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Shape | Hexagonal |
| Quantity Per Pack | 50 KG |
| Packing Type | Bag |
| Packing Size | 50 kg |
| Application | Construction |
| Rust Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| WE ARE MANUFACTURER SUPPLIERS EXPOTERS OF HEX NUTS,ALL SIZES ARE AVAILABLE |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Kg
Product Brochure
| Galvanizing Type | Zinc Nickel |
| Thread Size | M8 |
| Material | METAL |
| Quantity Per Pack | 50 KG |
| Shape | Hexagonal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Bolt Diameter | M5 (5 mm) |
| Nominal Length | 300 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Usage/Application | Industrial |
| Thread Type | FULL THREADED |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Property Class | Grade 4.6 |
| Quantity Per Pack | 50 KG |
| Rust Proof | Yes |
| Unit Of Measure | KGS |
| Type | FULL THREADED |
| Shape | HEXAGONAL HEAD |
| Payment Terms | ADVANCE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details