Ludhiana, Punjab
GST No. 03AFPPA8831B1ZV
Call 08047630831 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Thread Size | M8 |
| Length | 25 mm |
| Material | Mild Steel |
| Material Grade | 4.6 |
| Brand | Devansh Steels |
| Nominal Nut Diameter | M6 (6 mm) |
| Usage/Application | Industrial |
| Rust Resistant | Yes |
| Diameter | 24MM |
| Shape | Hexagonal |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Size (Nominal Diameter) | M6 |
| Material | Mild Steel |
| Nut Type | Hex Nut |
| Grade | 4.6 |
| Finish / Coating | Zinc Plated |
| Brand | Devansh Steels |
| Usage/Application | Industrial |
| Pack Type | Bag |
| Diameter | 160 mm |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Plastic Box |
| Shape | Hexagonal |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Country of Origin | Made in India |
| Material | High Tensile Steel |
| Diameter | 145 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Hexagonal |
| Brand | Devansh Steels |
View Complete details