Ludhiana, Punjab
GST No. 03AFPPA8831B1ZV
Call 08047630831 82% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Size | M6 |
| Material | High Tensile Steel |
| Material Grade | MS |
| Insert Material | Nylon |
| Diameter | 140 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Standard | DIN 982 |
| Finish | Zinc Plated |
| Brand | Devansh Steels |
| Hex Type | Full Hex |
| Usage | Machinery |
| Place Of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details